השמנה והסינדרום המטבולי

חדשות מחקריות בנושא ההשמנה והסינדרום המטבולי בעייה ופיתרונה : (על הסינדרום המטאבולי השעון הביולוגי מתח וחרדה)

נתונים אחרונים מציינים כי :

  • על פי דיווחי ארגון הבריאות העולמי שיעור ההשמנה  בעולם הכפיל עצמו מאז 1980 .                   כיום, כי 1/4 – 1/5 מאוכלוסיית העולם  מוערכת  כבעלת סינדרום מטבולי ,שהוא תוצאת לוואי  של ההשמנה.
  • בארצות המפרץ הפרסי נמצא קצב הגידול המהיר  ביותר של הסינדרום.
  • לאנשים עם הסינדרום מטבולי פי שלוש סיכון ללקות בהתקף לב  או שבץ מוחי  ופי שניים סיכון למות מאירועים אלו , בהשוואה לאנשים ללא הסינדרום המטבולי.
  • כ230  מליון אנשים ברחבי העולם סובלים מסוכרת שהיא תוצאתית לסינדרום המטאבולי. מידי  שנה מתים  כ- 3.2  מליון מהם  מסיבוכי המחלה.
  • עלות שרותי הבריאות המוקדשים לטיפול בסוכרת מוערכת  בכ -286 בליון דולר לשנה  ומעריכים כי תעלה  ל 396 בליון דולר ב 2025  .

מהו סנדרום מטבולי ? הסנדרום המטבולי מתואר על ידי אחד או יותר מהמצבים הבאים: השמנה, תנגודת לאינסולין, סוכרת מסוג 2,(זו שאינה תלויה באינסולין) רמות גבוהות של כולסטרול  או טריגליצרידים בדם, יתר לחץ דם,  מחלות לב וכלי דם ושחלות פוליציסטיות .

כיצד השמנה מובילה  להתפתחות מחלת הסוכרת? אחת מתוצאות ההשמנה היא תנגודת לאינסולין. לדעת החוקרים , סוכרת טיפוס 2 מתחילה כתוצאה מתנגודת לאינסולין ,דהיינו,תאי הגוף נכשלים בשימוש הנכון באינסולין, הנוצר על ידי הלבלב. לאחרונה התברר, כי על תאים בלבלב מצויים קולטנים, החשים ברמות  חומצות שומן בדם ומאפשרים  שחרור כמות מתאימה של אינסולין לגוף. החוקרים סבורים כי  בהשמנה, קולטני חומצות שומן אלו רוויים ומצויים בעומס יתר ובכך גורמים  לתנגודת לאינסולין .  

האם פרט לאכילת יתר יש גורמים נוספים  להשמנה ? לאחרונה מדברים על: שעון ביולוגי ,מתח וחרדה

השעון הביולוגי  הינו מנגנון פנימי של הגוף המווסת את פעילותו ההורמונאלית ואחראי על הפעילות הביוכימית  שלו. שיבוש השעון הביולוגי  גורם לשכיחות גבוהה יותר של סרטן, סוכרת והשמנה . לעובדי משמרות ,לדוגמא,  שהשעון הביולוגי שלהם משתבש בגלל שינויים במעגל  השינה, שכיחות גבוהה יותר של מחלות אלה. במכון ויצמן מנסים לברר, בימים אלה,  כיצד השעון הביולוגי  משחק תפקיד במטבוליזם הגוף ולאחרונה גם זוהתה מערכת חלבונים  המשפיעה על יכולת ההתמודדות עם לחץ וחרדה.

אז האם יש עוד פיתרונות  להשמנה או דרכים חדשות לאיבוד משקל ?  

"חלום הלפטין" - החלום ושיברו ...

מחקרים חדשים על השמנה החלו  בתחילת  1990 עם גילוי הלפטין, "הורמון השובע" הקשור בבקרת התיאבון. הלפטין. נוצר בעיקר ברקמת השומן ,מופרש לדם ביחס לרמת  מאגרי השומן בגוף ומעביר מידע לקולטנים במוח על מצב רקמת השומן בגוף. תפקידו בטווח הארוך, לווסת את עודפי השומן בגוף ובטווח הקצר לווסת את תחושות הרעב והשובע .  בהשמנה, עלייה במשקל  או אכילת יתר, רמות הלפטין עולות ותחושת השובע אמורה להביא להפחתה בצריכת המזון ולהאטה בצבירת השומן. אולם למרות שהלפטין נחשב כ"הורמון השובע", החוקרים גילו במהרה  שהעודף הטבעי של הלפטין בשמנים כמו גם מתן לפטין לאנשים שמנים , לא עזר להם לרדת במשקל  מאחר והתגלתה אצלם  תנגודת ללפטין .

חלום "התזונה האישית" – חלום בהתהוות ...

אנשים שונים מגיבים שונה  למזונות זהים או לדיאטה זהה. מדוע אדם אחד ירד במשקל בעוד שחברו שעשה את אותה דיאטה יישאר באותו משקל (ללא ירידה)? האם הסיבה היא שונות בספיגה של  סוכרים  מסוימים  במעי? , שאלה זו נבדקת  כיום והבנת התהליך תאפשר בניית תפריט מותאם לכל אדם ואדם. (כמו חייט התופר חליפה אישית ).החלום המדובר קורם עור וגידים ונמצא בהליכי מחקר מתקדמים בימים אלה .                                                                                                                                                         

אז מה לעשות בינתיים? מתעוררים מהחלומות.. ועד אשר נקבל פתרונות  נוספים ונבין את הקשר שבין השמנה והסינדרום המטבולי, על מנת לרזות נזדקק לתפריט דל קלוריות  מסודר שיבנה  בעזרת דיאטנית קלינית ולפעילות גופנית מתאימה .

על מנת לשמור על בריאות תקינה יש לאכול תפריט מאוזן המכיל את כל אבות המזון ולהימנע "מתפריטי פטנט" ללא פחמימות/ ללא שומן/ לפי סוגי דם / וכו  .במקביל יש להגביר את הפעילות הגופנית ,לאחר התייעצות עם רופא ומאמן כושר וכמובן לעשות כל שביכולתכם בכדי להפחית מתחים  וחרדות.