יום כיפור

  צום יום הכיפורים לא נועד לנקות את הגוף ,אלא ככתוב "ועיניתם את נפשותיכם", זה צום מלא, ללא שתייה ובכל מקרה משך הזמן של צום יום כיפור  אינו מספיק "לניקוי הגוף". הצום גם לא יעזור להרזיה, היות שעתודות הסוכר שבגוף מספיקות לכ-24 שעות, ורק לאחר שאלו מתכלות עובר הגוף לשריפה של שומנים. מצד שני חשוב להדגיש שצום מסוג יום כיפור אינו אמור לגרום נזק לאנשים בריאים. אבל אלו שאינם בריאים צריכים בהחלט להיזהר כמו: חולי לב, חולים המחלימים מטראומה או ניתוח, לאלו הסובלים מאולקוס, בעלי לחץ דם גבוה, חולי סוכרת וכל מי שסובל ממצב בריאותי חריג. אלו חייבים להיוועץ עם הרופא לפני הצום. בנוסף, מומלץ לילדים קטנים ולקשישים להימנע מלצום. נשים הרות לעומת זאת יכולות לצום ביום כיפור כל עוד ההיריון תקין ובהיוועצות עם הרופא המטפל. מבחינת ההכנות לצום, אין דרך מיוחדת להתכונן, יש אנשים החושבים שצריך לאכול הרבה לפני הצום, אולם אין זה כך. הארוחה המפסקת צריכה להיות ארוחה רגילה. כדאי שהיא תכלול מנה בשרית , מנה פחממית כמו תפ"א, אורז או פסטה , מנת ירקות ומנת קינוח. צמחונים יכולים להחליף את מנת הבשר בביצה או בתחליף בשר אחר כמו טיבעול או טופו. עם זאת,  מומלץ להימנע  או לא להרבות בארוחה המפסקת  בדברי מתיקה שיגבירו את תחושת הרעב. בנוסף , מומלץ  להפחית במלח, על מנת להפחית את תחושת הצמא שתהיה לאחר הארוחה. את הצום עצמו מומלץ להעביר במקום מוצל וקריר ככול האפשר,  כדי להקטין את סכנת ההתייבשות. למי שסיים את הצום והגיע לארוחה המבדלת רצוי כי תהיה זו ארוחה קלה. ראשית יש לשבור את הצום בשתייה פושרת (לא חמה מידי ולא קרה  מידי ) עם פרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה הארוחה תהיה ארוחה קלה. אין צורך בבשר, עדיף להסתפק בעמילנים דוגמת לחם ומוצרי חלב. למחרת הצום ניתן לשוב לאכילה הרגילה. צום קל.

ומה על החולה הסוכרתי?  בפניו עומדת הדילמה האם מותר לו לצום או שהצום מסכן את בריאותו.

אכן, לחלק מהסוכרתיים אסור לצום  כמו  לאלו  הסובלים מנטיות לפתח אירועי היפוגליקמיה (נפילת סוכר הדם) או לסוכרתיים המזריקים מספר זריקות אינסולין ביום.

הבעיה דומה גם באותם סוכרתיים המזריקים זריקות ארוכות טווח או מטופלים בכדורים ארוכי טווח (כדיאבינז). האינסולין או התרופה שנלקחו  יום קודם עלולים להגיע לשיאי פעולה ביום שלמחרת, בפרט אם הסוכרתי לא אכל.

לעיתים ניתן לגבור על הבעיה בהתייעצות עם הרופא ושינוי מינון התרופות ,זמני, גודל ותדירות הארוחות.

חשוב לזכור: היפוגליקמיה הנה מצב חירום שיש בו סיכון חיים מיידי וחובה לעשות הכל על מנת למנוע אותו. מכאן , גם אם הסוכרתי הינו מאמין ואדוק על כל מצווה קלה כחומרה בחיי היום יום  עליו להיוועץ  ולהחליט עם הרופא כיצד לנהוג.